Egy háromnapos horgásztúrán vettem részt a múlt héten. Vegyes érzésekkel távoztam: volt letargia, bosszúság, öröm és ismét bosszúság. Először nem is akartam beszámolót írni, aztán úgy döntöttem, mégis megírom, mert azoknak, akik még sose jártak itt, hasznos lehet. Ezúttal ne várjatok átfogó horgászvíz ismertetőt, hisz hogy is jönnék én ahhoz, hogy ilyet megírjak. Ezt a hatalmas tavat ugyanis hosszú évek alatt sem lehet teljesen kiismerni.
A TÓ MEGKÖZELÍTÉSE
Budapestről az M3-ason kényelmesen autózhatsz Hatvanig, onnan a 21-es úton 20km után kell letérni Szarvasgede felé. Az utolsó 6km-t kell csak alsóbbrendű, utakon megtenned a tóig. Van ennél rövidebb út is, Aszód, Kartal felé, de időben tovább tart, és zötyögősebb. A navigátorba ne a tó nevét írd be, mert akkor a nyugati oldalra visz, holott a halőrház a keleti oldalon van. Ezt írd be: „Horgászparadicsom webshop, Palotás”. Itt találod a halőrházat, ami egyben büfé és horgászbolt.
A TÓ ISMERTETÉSE
A Palotási-tó jelenleg Nógrád megye legnépszerűbb horgásztava, Palotás és Kisbágyon községek között terül el. A tó (vagy víztározó) az 1967-68-as években jött létre, amikor a Bujáki-patak vizét egy völgyzárógáttal elrekesztették öntözési célból. Így a halak számára ideális nagyságú 62 hektár kiterjedésű, 250 m átlag szélességű, 4,5 m átlag mélységű, 2 km hosszúságú tó alakult ki.
A tavat körbe nád szegélyezi, 25-30 méter szélességben. A horgászegyesület a nádba változó szélességű, V alakú nyiladékokat vágott, ezekben horgászhatsz. A tó lassan, és egyenletesen mélyül. A széle nagyon iszapos, beljebb azonban kemény a meder, vagy csak vékony iszapréteg fedi.
Autóval minden horgászhely megközelíthető, és ott is parkolhatsz a horgászhely mellett. Szaletlik, esőbeállók nincsenek, és kiadó házak sem. A műholdon jól látszik, hogy rengeteg üdülő van a tó mellett. Biztosan van ezek között, amit kiadnak, de a vízparttól elég távol találod őket. Ez tehát nomád hely: sátorral, vagy lakókocsival gyere ide.
Minthogy több mint 50 éves a tó, nagyon szép fák veszik körbe. Árnyékos helyet tehát találhatsz, főleg a keleti oldalon, és ha elég gyors vagy. Helyfoglalás ugyanis nincs. Arra ne is számíts, hogy szombaton reggel urasan behajtasz a tópartra, és majd horgászni fogsz! Mi egy ötfős társaságnak próbáltunk helyet keresni csütörtöktől szombatig. Az egyik barátom ott tag, és már szerdán lement, de így is csak a szerencsén múlott, hogy talált két egymás melletti állást, ahol öten elfértünk.
Ha behúzós jegyet szeretnél váltani, akkor azt hetekkel korábban le kell foglalnod. Az egyesület ugyanis korlátozza az egyszerre horgászó bojlis horgászok számát azért, hogy a saját tagjaik is odaférjenek a tópartra.
Fontos, hogy vigyél magaddal: gumicsizmát, mellcsizmát, és legalább egy horgásztársat. A gumicsizma azért kell, mert a meder lassan mélyül. A part mentén a víz nagyon sekély, iszapos, és hínáros. Az etetőhajó vízre tételéhez a legtöbb helyen bele kell gázolnod a vízbe. A mellcsizma ugyanezért kell: a merítéshez is bele kell gázolni a vízbe, de még mélyebben. Van, hogy a hal bemegy a nádba. Nincs mese, utána kell menni. A társ pedig azért elengedhetetlen, mert egyedül kevés esélyed van nagyobb halat merítőbe terelni. Amíg fárasztasz, elég körülményes magadra rángatni a mellcsizmát, továbbá az iszap miatt nem is tudsz elég stabilan állni a fárasztáshoz. Az a legcélravezetőbb, ha a barátod öltözik be, míg te fárasztasz, és ő megy be meríteni. Amikor a halat visszateszed a vízbe, akkor is célszerűbb legalább a gumicsizmát felvenni, és beljebb, a tisztább vízbe betenni.
SZÁLLÁS, TOALETT, TISZTÁLKODÁSI LEHETŐSÉG
Na, ezek közül – legalábbis a tóparton – csak pottyantós vécéket találsz. A part menti, iszapos víz még kézmosásra sem alkalmas. Vigyél magaddal egy jó nagy vizeskannát. Ha elfogy belőle a vized, a halőrháznál meg tudod tölteni.
SZOLGÁLTATÁSOK
Ilyesmiket ne keress, ez egy nomád hely. Büfé azért van a halőrházban, és az nem is rossz. A horgászboltnak is viszonylag jó a kínálata. Ha az etetőhajód akkumulátora lemerült, akkor be tudod ide hozni, ha jól tudom, 500Ft-ért feltöltik. Ha meleg ételre vágysz, és a higiéniai feltételek szűkössége miatt nem akarsz magad főzőcskézni, akkor a közeli Santos étteremből díjmentesen kiszállítják a tópartra.
NYITVA TARTÁS, JEGYÁRAK, ELÉRHETŐSÉG
A tó természetesen 0-24 óráig nyitva van. Nem is lehet lezárni, mert ekkora tavat nem lehet körbekeríteni.
A JEGYÁRAK:
Sport (bojlis) jegyek:
12 óra / 2 bot 3.000,- Ft 3 bot 5.000,- Ft
24 óra / 2 bot 6.000,- Ft 3 bot 5.000,- Ft
1 hét / 2 bot 30.000,- Ft 3 bot 50.000,-Ft
Halas jegy:
12 óra / 2 bot 4.000,- Ft
A tó honlapja: https://palotasito.hu/
Facebook oldala: https://www.facebook.com/PalotasiViztarozo
A telefonszám: +36 30 407 1173
Email: komaromi@index.hu
HALÁLLOMÁNY
Halfauna: Ponty, amur, keszegfélék, kárász süllő, csuka, harcsa és balin.
Tórekordok: Ponty: Töves: 34,10 kg, Tükrös: 31,33 kg. Amur: 29,7 kg. Harcsa: 93,25 kg. Busa: 64 kg. Süllő: 14,4 kg. Csuka: 15,6 kg. Balin: 8 kg.
A HORGÁSZAT
Csütörtök délelőtt 9-re érkeztem a tóhoz, már akkor 30 fok felett volt a hőmérséklet. A szerelékeket kb. 150 méterre húztam be. Délutánra 36 fok lett, és egy mozdításunk sem volt. Ekkor azt mondtam – amit sose gondoltam volna –, hogy ennél még az irodában is jobb lenne. Az éjszakában reménykedtem, de tovább folytatódott a kapástalanság. A barátaim a partról horgásztak, 40-90 méter közötti távolságokban, de náluk sem történt semmi. Másnap nap közben még mindig nagyon meleg volt, kapás semmi. De már közel volt a hidegfront, és éledezett a reményünk.
Péntek este már a saját szagomat sem bírtam elviselni. Egyik barátomnak van egy hétvégi háza a tóparttól egy utcával beljebb, és bementünk fürödni. Mire visszaértem, megtudtam, hogy megérkezett az első kapásom az Ébredő Erő bojlira. Az egyik barátom kezelésbe vette, finoman fárasztotta, de 15 percnyi birkózás után elszakadt a zsinór. 🙁
Ilyesminek nem örül az ember, de a pozitív oldalát néztem, hogy legalább már megjött az első kapás, és reméltem, hogy követi a többi is. De másnap reggelig kellett várni a következőre. Sajnos ez sem lett meg, kb. 50 méterre lehetett, amikor lefordult a horogról. Nem sokkal később jött egy újabb kapás, ismét 10 perc küzdelem, ismét zsinórszakadás. Ekkor már nagyon csalódott voltam. Egyszerűen nem értettem a dolgot. A zsinórommal nem volt baj, vadonatúj volt. Volt egy akadásom is. Amíg próbálkoztam kiszabadítani, egészen az erdőig kellett hátrálnom mégsem szakadt el.
A barátaim azzal vigasztaltak, hogy három a magyar igazság, egy a ráadás. Na, ez be is jött: a 4. halat végre sikerült bölcsőbe tenni. 6,90-es amur volt.
Aztán őt követte egy kicsivel nagyobb testvére, egy 7,80-as amur.
Ezután viszont ismét beköszöntöttek a szerencsétlenségek: még 2 kapásom volt, és mindkettő elszakadt fárasztás közben. A nap végén, amikor már elegem lett az egészből, és azt mondtam, hogy befejezem, az egyik szereléket ki sem tudtam venni, mert elakadt. 🙁
Épp arra járt a halőr, és megkérdeztük, hogy mi lehet itt a vízben, ami kivégzi a zsinórt, és amiben elakad a szerelék. Elmondta, hogy volt itt valaha egy evezős pálya a tó közepén, még a bojlizás elterjedése előtt. A pályát oszlopokkal jelölték ki, hogy az evezősök azok között haladjanak, nehogy összeszedjék a horgászok zsinórjait. Az evezősklub megszűnt, az oszlopokat eltávolították. Az egyiket azonban nem sikerült kivenni, és már sajnos nem is látható, mert telente a jég mozgása bedöntötte a vízbe. Az oszlop kb. 120 méterre van a parttól. Már rengeteg végszerelék rá lehet akadva, és ha ezekbe belehúzza a hal, akkor szakad a zsinór.
Az általam megakasztott halaknak szerencsére nem eshetett bajuk, mert mindig olyan végszereléket használok, aminél zsinórszakadás esetén szabadon lecsúszik az ólom, a horog pedig szakáll nélküli.
ÖSSZEFOGLALVA
Ez a tó sem a rapid pecák tava, rá kell szánni az időt. Ha csak két napot horgásztam volna, megúsztam volna egyetlen kapás nélkül. A harmadik nap lehetett volna sikeres, ha nincs az az istenverte oszlop. Ezt a helyet kerüljétek el, ha jót akartok! Sajnos nem rögzítettem a pontos pozíciót, de nagyjából a túlparton lévő házak közül a középsővel voltam szemben.
Ettől eltekintve Palotás jó hely. Nem véletlenül olyan népszerű a horgászok körében. Hatalmas halak lakják, de nem egy akvárium. Rá kell szánni az időt. És vagy etetőhajót kell vinni, vagy csónakot, mert a szép halak ott vannak benn a tó közepén. Csónakot ott bérelhetsz is, ha időben lefoglalod. Parti dobós pecával is tudsz halat fogni, a barátaim is mindannyian fogtak. De hacsak nem hívnak Jankovich Krisztiánnak, és nem tudsz 150 métert dobni, akkor inkább kisebb, piaci pontyokra, és fehérhalakra számíthatsz.
Még jobb hely is lehetne Palotás, ha a horgászegyesület vezetősége kicsit többet törődne a horgászok érdekeivel. Ha megszámoznák a helyeket, és foglalhatóvá tennék. És akkor nem kellene stresszelni, hogy lesz-e hely, vagy nem kellene valakit egy nappal korábban odaküldeni, hogy foglalja a helyet. Fürdési lehetőség se ártana, akár külön térítésért. Van egy hülye szabály is, amit nem ártana megszüntetni, mert értelme nincs: ha sport (bojlis) jegyet váltasz, akkor nem horgászhatsz egy álláson olyannal, akinek halas jegye van, vagy tag. Értem én a logikát: nehogy odaadjam neki a halat. De ha szabálytalankodni akarnék (eleve felháborít a feltételezés is), akkor az a 30 méter, ami elválaszt bennünket, az megakadályozna? Szerintem nem. Így most nem ülhetek oda a barátom mellé. De persze, hogy átjárunk egymáshoz. És így válik a horgászat igazán kemény sporttá, mert ha kapás van, akkor eszméletlen gyorsan kell futni. 🙂
Görbüljön! Tősér Sándor