Villantó horgásztó – Délegyháza – 2019.03.29

Idei második horgászatomhoz a Villantó horgásztót választottam ki. Korábban voltak kétségeim, hogy van-e értelme olyan tavakról ismertetőt írni, amit sok ezer horgász ismer. De ugyanez volt a helyzet a Préri Bojlis tavával is, és mégis meglehetősen népszerű írás kerekedett belőle. Nos, a Villantó Horgásztóra is ezrek járnak rendszeresen, de olyanok is vagyunk szép számmal, akik korábban sose jártunk még itt. Pedig úgy tűnik érdemes, mert szinte garantált az élmény.

A TÓ MEGKÖZELÍTÉSE

A tó Budapest déli határától, az M0-tól mintegy 20km-re, Délegyháza mellett található. Az utolsó pár száz méter kivételével aszfaltozott úton lehet eljutni a tóra. Az út, amin a Waze vezetett bennünket, Délegyházán vitt keresztül, eléggé kacifántos volt. Hagyományos térképpel valószínűleg nem érdemes próbálkozni, kell egy navigációs program segítsége. De szerencsére ez ma már alap minden mobiltelefonon. És nem árt időben felkelni. Mint említettem, a tó igen népszerű. Szándékosan hétköznapot választottunk a horgászatra, már 6 előtt a kapunál voltunk, mégis a horgászhelyek több mint fele el volt már foglalva.

A TÓ ISMERTETÉSE

Ez is egy egykori bányató, mint valószínűleg mindegyik ezen a környéken. A tó egy 11 hektáros „kockató”, de két részre osztja a rajta átlósan átmenő gát, ami felett egy nagyfeszültségű távvezeték halad át. A kisebbik, déli rész háromszög alakú, a területe 4,3 hektár. Ez a tó a pergető horgászat szerelmeseinek van fenntartva. A nagyobbik, északi rész, ami bennünket érdekel, az egy trapézt formáz, melynek hosszabbik alapja 410m, magassága 215m, területe kb. 6,7 hektár.
A mélysége átlagosan 4 méter, állítólag egyenletes. Mint a horgászat során kiderült, legalábbis az előttünk lévő meder a radar szerint valóban egyenletesnek bizonyult, benne púpokat, árkokat, töréseket nem fedeztünk fel. A vize nagyon tiszta, mint általában a bányatavaké.

Aki vadregényes horgászvízre vágyik, a ne a Villantót vegye célba. Egykori kavicsbánya lévén nem túl termékeny a part talaja, így a növényi vegetáció is távol áll a trópusi esőerdőktől. Vannak fák, de valószínűleg nem sok árnyékot adnak nyáron. Sűrűn vannak viszont szaletlik, ami nagyon szimpatikus. A horgászállások számozottak, de nincs foglalási lehetőség, a helyfoglalás érkezési sorrendben történik. Célszerű tehát korán kelni, főleg hétvégén. Szintén nagyon szimpatikus, hogy minden horgászállás megközelíthető autóval, és ott is lehet parkolni végig az állás mellett. Nem kis előny ez annak, aki sok felszereléssel érkezik.

A bojlisok és a feederesek is megtalálják itt a számításukat. A talaj kavicsos, a bottartót nem könnyű leszúrni, de azért megoldható. Egy jó rod-pod mindenesetre megkönnyíti az elhelyezkedést. A part sík, a szintkülönbség a víztől kb. 50-60cm. A partvédelem jól ki van építve, nem fenyeget a vízbecsúszás veszélye. Sőt a vízszint felett pár centivel még lelépők is ki vannak alakítva. Nagy könnyebbség ez akkor, amikor a vödörbe vizet akarunk merni, vagy az etetőhajót vízre szeretnénk tenni. A tó közepe a horgászállásoktól kb. 100 méter. Etetőhajó használata engedélyezett, és most is jó hasznát vettük.

SZÁLLÁS, TOALETT, TISZTÁLKODÁSI LEHETŐSÉG

Az állások mögött végig út van. Az autókkal az út túloldalán kell parkolni, ezt tábla jelzi. Itt lehet sátorozni is, a halőrrel egyeztetve, a halőr által megadott horgászállásokon. A parkolás és a sátorozás is díjmentes. Természetesen csak akkora sátor használható, ami nem foglalja el az utat, és nem lóg át a szomszéd horgászhelyre. A halőrház környékén több lakókocsi van elhelyezve, amelyek bérelhetőek. 2, 3 és 4 személyes lakókocsik vannak, férőhelytől függetlenül 4.000Ft egy éjszakára a lakókocsi bérleti díja.

A horgászállások mögött mobilvécék vannak kihelyezve. Aki több napra jön horgászni, az nyilván tisztálkodni is szeretne. Erre a halőrház melletti vizesblokkban van lehetőség 500Ft ellenében.

SZOLGÁLTATÁSOK

Az állások mögött több kijelölt helyen lehet bográcsozni. Ha megfőznéd, amit fogtál, azt természetesen napi áron ki kell fizetned, vagy halas jegyet kell vásárolnod. Kutyát nem szabad a tó területére behozni.

Halőrház és büfé

A büfében kávét, üdítőt, sört, egyéb italokat, egyszerűbb ételeket bármikor rendelhetsz. Apróbb horgászcikkeket, csalit, etetőanyagot szintén vásárolhatsz a büfében. Hétvégenként meleg ételt is fogyaszthatsz. Az aktuális menüről a tó Facebook oldala előre tájékoztat. A szombati menü pl. ez volt: tárkonyos csirkeraguleves, töltött csirkecomb petrezselymes burgonyával. Jól hangzik, nem?

NYITVA TARTÁS, JEGYÁRAK, ELÉRHETŐSÉG

Kapunyitás 5 órakor, kapuzárás 22 órakor. 22-05 óra között nincs ki-be járkálás, a kapu zárva van.

Félnapos jegy hétfötől-péntekig /06-12-ig/ vagy /12-18-ig/ 2000Ft
Sport jegy /06-18-ig vagy 18-06-ig 2500 Ft
Halas jegy 5000ft/4kg ponty 2kg keszeg vagy kárász elvihető/06-18-ig/ v/18-06-ig/
A 48 órás sport jegy ára 8000 forint, érvényes Hétfőtől-Péntekig.

A tónak honlapja már nincs, Facebook oldala viszont kettő is van:
www.facebook.com/villantohorgaszto/
www.facebook.com/groups/villantohorgaszto/ (ez a nyitott CHAT)
A telefonszámok pedig: halőrök:06-70-430-6231, tógazda:06-30-950-7218

HALÁLLOMÁNY

A vadregényes vízpart hiányzik ugyan, de akik hozzám hasonlóan kevés szabadidővel rendelkeznek, és félnapos rapid pecákra vannak berendezkedve, vagy ritkábban 24-48 órás horgászatokra, azokat bőségesen kárpótolja a tó bőséges halállománya. Ponty, amur, kárász, keszeg, csuka, süllő, harcsa és lénai tok található a tóban. Villantó Horgásztó Nyitott CHAT-ben 22kg-s pontyot találtam a legnagyobbat, de többen is büszkélkedtek 20kg közeli potykákkal.

A HORGÁSZAT

Ha valaki azt mondta volna a horgászat reggelén, hogy ebben a kora tavaszi időben a 8,5 fokos vízben 3 pontyot és egy kárászt fogok, és mégis hiányérzetem lesz, akkor bizonyára furcsán néztem volna rá. Pedig így történt.

5-kor indultunk Újpestről Spreiczer Zsolttal, és pár perccel 6 előtt értünk a tóhoz. Már sütött a nap, mire megérkeztünk a horgászálláshoz. Meglepődtünk, hogy a hétköznap ellenére a tó félig máris megtelt. Összeszerelés után ¾ 7-kor repültek be a végszerelékek. Ismét a Bait Bait csalikat használtam: a halas, krilles, banános ízű Rodin-t, a fűszeres, fokhagymás, Robin Red tartalmú Ébredő Erő-t.

Fél 9-ig mozdításom sem volt. Zsolt közben fogott egy kárászt. Ekkor eluntam a várakozást, és elővettem az etetőhajót és a halradart. Nem csoda, hogy nem volt kapásom, a radar nem mutatott egyetlen halat sem az előttem lévő vízterületen. Gyanús volt viszont, hogy a hideg vízben a halak a sekélyebb részre húzódhatnak. Elküldtem tehát a hajót egészen a túlpartig, a gát kiszélesedő részéig, ahol senki sem horgászott. És a gyanúm beigazolódott, a radar halakat jelzett. Az egyik végszerelékemet behúztam tehát ide Ébredő Erővel csalizva. A másikkal továbbra is kereső horgászatot folytattam, hátha becsapott a radar.

A túlpartról, ami kb. 120 méterre volt, hamarosan meg is fogtam az első halamat, egy szép, kövér kárászt. Ezt a nap folyamán még 3 ponty követte. Nem túl nagyok, de mégiscsak pontyok voltak. Normál körülmények között egy ilyen hidegvízi peca során ezzel elégedett lettem volna. Igen ám, de kevés bosszantóbb dolog van annál, mint amikor azt látod, hogy a Te kapásjelződ/spicced órákig mozdulatlan, a melletted 15-20 méterrel horgászó spori pedig egymás után húzza ki a halakat.

Pedig pontosan ez történt. Zsolt is 3 pontyot fogott az etetőhajóval a túlparti sekély vízből, mint én. Neki azonban a tó közepére, 70-80 méterre dobott csalik is adták a halat, nem is keveset: 10 pontyot, és egy lénai tokot fogott innen. Köztük a nap fénypontját, egy 14 kilós pontyot!!! Pedig az idő felében ő is a Bait Bait ébredő erővel horgászott, és több halat fogott azzal is. Én pedig megpróbáltam az ő egyéb csalijaival, és nekem azok sem adtak semmit. Hát úgy tűnik, a radar igazat mondott, előttem nem volt hal a tó közepén se közel, se távol, csak közvetlen a túlpart előtt.

A nap legnagyobb hala. Sajnos valami barbár megcsokította az uszonyait. 🙁 Én ugyanezt tenném vele.

A múltkor a Füzespart horgásztavon is ugyanez volt a helyzet. Akkor nem volt mellettem senki, át tudtam dobálni a szomszéd állás elé. Most viszont mindkét oldalamon horgásztak, csak egyenesen dobhattam. Persze megtehettem volna, hogy mindkettőt behúzom a túlpartra, de ragaszkodtam a dobáshoz, inkább a távolsággal variáltam. Kár volt: ilyen hideg vízben ott kell horgászni, ahol az ember megtalálta a halat.

ÖSSZEFOGLALVA

Bár a víz hideg volt, gyönyörű időnk volt, és fogtam is 3 pontyot, nem szabad, hogy elégedetlen legyek. A tavat nem véletlenül szeretik ilyen sokan: rapid pecára is érdemes kimenni, valószínűleg nem fogsz csalódni. Ha pedig termetes halakra vágysz, akkor azokat is megtalálod.

Ez a tó is majdnem mindent tud nyújtani, amit én szeretek: foglalható állások ugyan nincsenek, van viszont parkolási lehetőség a horgászállás mellett, szaletlik, és bőséges halállomány, közöttük nagy halakkal. Biztos, hogy vissza fogok még ide jönni majd melegebb időben, amikor a halak többet mozognak, és jó csalival messzibbről is a horgomra tudom őket csalogatni.

Tősér Sándor

Szeretnél értesítést kapni a következő bejegyzésről, amiben horgászvíz bemutatót, vagy horgászattal kapcsolatos tippeket, trükköket itt találsz? Add meg adataidat, és értesítünk!

Oszd meg barátaiddal a Facebook-on!