Robinson Szigetek – Szécsény – 2019.07.23-24.

Haragszik a feleséged, mert napokra otthon hagyod őt a gyerekekkel, amíg Te éled a világod a horgásztó partján? Hát miért nem viszed őket magaddal? Ja, mert untatja őket a horgászat? Hát vidd őket olyan helyre, ahol ők is találnak maguknak szórakozási lehetőséget! Egy ilyen helyen jártam, és ráadásul az idei év eddigi legmozgalmasabb horgászatában volt részem, és nem a kárászok ugráltattak.

A KOMPLEXUM MEGKÖZELÍTÉSE

Szándékosan nem tavat írtam, hiszen a horgászat csak az egyike az itt elérhető szabadidős tevékenységeknek. Bár kétségtelenül számunkra ez a legfontosabb mind közül. A Robinson szigetek kb. 100km-re van Budapesttől, Szécsény mellett, Nógrád megyében.

A Google térkép és a Waze két útvonalat ajánl:
a) M3 Hatvanig, 21-es út, majd Pásztó előtt letérni 2122-es útra Szécsény felé,
b) M2, majd 22-es út.
A navigáció az a) útvonalat preferálja, ami 6km-rel hosszabb ugyan, de az autópálya miatt gyorsabb. Mindkettőt kipróbáltam. Időben nekem percre ugyanannyi jött ki, de a b) szimpatikusabb volt. Az autópályán 130-cal, a 21-es úton 110-zel lehet hajtani ugyan, utána azonban egy négyszámjegyű út jön, ami hegyeken, falvakon keresztül megy, és a minősége pontosan olyan, amit ma Magyarországon egy négyszámjegyű úttól várhatunk (sajnos). A b) útvonalon a 22-es végig jó, az M2 pedig remélhetőleg még jobb lesz hamarosan, ha kész lesz a valódi autópálya.

Az utolsó kb. 2 km-t köves, földes makadámúton kell megtenni, de ez jól karbantartott, bármilyen autóval el lehet menni rajta (lassan), nem fog leérni az alja. Az út egy egyesületi horgásztóhoz is vezet, ez előtt le kell kanyarodni balra, ahol tábla jelzi a Robinson szigeteket. Bal kéz felé van az úton egy őrház, de itt nem találtam senkit. Egyenesen be kell hajtani a faházas tábor közepére, itt a kapu mellett balra van egy recepció, ahol jegyet válthatsz a horgászatra.

A TÓ ISMERTETÉSE

Több helyen horgászhatsz: van két kb. 3,5 hektáros tó, amelyek egykor kavicsbányaként üzemeltek, illetve az Ipoly holtágakban, amelyek teljes hossza közel 2km. Az 1-es tó nagyhalas, bojlis tóként üzemel, itt 24 órás bojlis jeggyel horgászhatsz, a 2-es tóra 12 órás C&R jegyet is vehetsz, a holtágakra pedig halas jegyet válthatsz. Én természetesen az 1-es tavat vettem célba. Épp ezért a többi vízről nincs is tapasztalatom, a továbbiakban tehát az 1-es tóról fogok írni.

Az 1-es tó a horgászhelyemről fotózva. Szemben a privát helyek, amelyek sajnos nem bérelhetőek.

A tó kb. 240m hosszú, és átlag 140m széles. Minthogy kavicsbánya volt, a medre nem egyenletes, ugyanis mindenhol addig kotorták, ameddig kavicsot találtak. Medertérképet találsz a feltöltött képek között. A nyugati oldal privát, napijegyes vendégként csak a keleti oldalról lehet horgászni. A horgászállások az úttól kb. 10 méterre vannak. A ki- és bepakolás idejére odaállhatsz az autóval az állás mellé, tehát nem kell sokat cipekedni. Utána viszont ki kell állni a parkolóba. De ha valamit benn felejtettél a kocsiban, akkor sincs nagy gáz, hisz a parkoló ott van a tó északi oldalán, az út túloldalán. És éjszakára újra odaparkolhatsz az állás mellé.

A tópart. Kényelmesen el lehet helyezkedni, de alacsony vízállás mellett nem árt, ha van nálad egy kampó, amivel vízre teszed az etetőhajót.

A tópartnak csak az utolsó 1-1,5 métere vízszintes, utána fel az útig ferde. Sátrat tehát csak fenn az út mellett tudsz állítani. Nem minden állás mellett ugyan, de vannak padok és szaletlik. Ezek fenn vannak az út mellett, tehát kb. 10 lépésre a parttól. A parton kevés a fa, ernyőt vigyél magaddal.

Az állások előzetesen telefonon foglalhatóak. Egy ismerősöm javaslatára a táborhoz legközelebbi, a tó délkeleti csücskében lévő állást foglaltam, azonban végül mégsem ott telepedtem le. Rögtön láttam ugyanis, hogy a vízállás meglehetősen alacsony, ezért az etetőhajó vízre tétele gondot fog okozni. A 12-es álláson találtam megfelelőbb helyet. De itt is kb. 50-60cm volt a szintkülönbség, benne volt a pakliban, hogy a 8 kilós hajó vízre rakásakor fürdök egyet. A víz is és az idő is meleg volt ugyan, és a víz is tiszta, én meg a második napon már eléggé koszos, de azért a fürdést el akartam kerülni. Szerencsére találtam egy kampós faágat, ezzel meg tudtam oldani a hajó biztonságos ki- és berakását. Ha ide jössz horgászni, és hajót hozol, ne bízd a véletlenre, gondoskodj egy kampós botról már előre.

SZÁLLÁS, TOALETT, TISZTÁLKODÁSI LEHETŐSÉG

Közvetlenül a tó mellett nincs bérelhető faház, sátorozni viszont díjmentesen lehet az adott tóra érvényes horgászjegy birtokában. Faházat a táborban bérelhetsz, ami nincs messzi a tótól. A faházakban mosdó nincs, toalett, tisztálkodási lehetőség a közös vizesblokkban van. Kinn a tó mellett, a parkoló túloldalán találsz egy náddal körbekerített vizeldét, és egy pottyantós árnyékszéket. A vizelde még csak OK, de komolyabb „koncentrációt igénylő feladatokra” én bizony bemennék inkább a táborba a fajanszra. Szerencsére ezen a téren minőségi változás várható a közeljövőben: a mellékelt panorámaképen látható az újonnan felépült közösségi épület, amelyben WC és fürdő is van. Ottjártamkor még nem volt nyitva, de a készültségi szintet látva már nem lehet sok hátra a nyitásig.

SZOLGÁLTATÁSOK

Nagy szívfájdalmam volt, hogy sajnos a büfé még nem volt nyitva, pedig reggel majd elepedtem egy kávéért. És a vizet is alulterveztem. A második napra 3 liter ásványvizet vittem, de olyan meleg volt, és hál’ Istennek annyit dolgoztattak a halak, hogy délután 2-re minden vizem elfogyott. Szerencsére a tógazda felesége, Vera néni kisegített 2 liter vízzel. Ha ide jössz a napokban, akkor jól szereld fel magad szendvicsekkel és itallal. De már nem sokáig lesz erre szükség, mert az üzemeltetők tájékoztatása szerint az 1-2 héten belül megnyíló új közösségi épületben lesz egy büfé, amiben előre csomagolt szendvicseket, rágcsálnivalót, vizet, üdítőket, sört és egyéb szeszes italokat, és ami a legfontosabb KÁVÉT fognak kínálni. Ha már nyitva lett volna ez a büfé, csak 20 métert kellet volna botorkálnom a reggeli kávémért.

Azért a meleg étel is megoldható már most is: Vera néni az érkezéskor a kezembe nyomott egy étlapot a szécsényi Paterno Pizzeriától, ami mindössze 4,5km-re van a tótól, és díjmentesen kiszállítanak a pizzán kívül egyszerűbb egytálételeket is, pl. kijevi csirkemellet, cigánypecsenyét vagy lyoni sertésszeletet.

Kiépített elektromos hálózat nincs, a telefon és az etetőhajó töltését a tógazdával egyeztetve a recepción oldhatod meg.

Bográcsozni, sütögetni a kiépített bográcsozó és grillező helyeken szabad. Ha magad fogta pontyból szeretnél halászlét főzni, azt itt nem teheted meg, hiszen az 1-es és a 2-es tóra kizárólag C&R jegyet válthatsz. Ha többen mentek, akkor viszont megoldható az, hogy egyikőtök halas jegyet vált a holtágakra, ott van piaci méretű ponty bőven.

Az 1-es és a 2-es tavat is ki lehet bérelni horgászversenyekre, céges rendezvényekre, csapatépítésre. Mielőtt ide jönnél, mindenképp telefonálj tehát, hogy nincs-e valami rendezvény.

PROGRAMOK A CSALÁDNAK

Amíg Te horgászol, a család elfoglalhatja magát a táborban, és a közelben is van rengeteg látnivaló.

A feleségednek lehet, hogy égnek fog állni a haja, de a gyerekeknek biztosan tetszeni fog a kalandpark a kalózhajóval, a drótkötélpályákkal és mindenféle leküzdendő akadályokkal. A táborban van játszótér mászókákkal, lehet tollasozni, lábtengózni, a holtágakon pedig kajakozni, kenuzni, vízibiciklizni. A táborban kerékpárok is bérelhetőek, amivel beugorhattok Szécsénybe és bejárhatjátok a környéket.

A közeli látnivalók:
Szécsény nem egy nagyváros, ám ugyancsak gazdag történelmi múlttal rendelkezik. Ennek megfelelően van látnivaló bőven:
Kubinyi Múzeum a Forgách-kastélyban www.kubinyimuzeum.hu
Ferences rendi templom www.szecseny.ferencesek.hu
Tűztorony
Nosztalgia Múzeum
Tömlöcbástya szabadulószoba www.tomlocbastya.hu

Mindössze 21km Hollókő
30 km-re Ipolytarnócon
Ősmaradványok Természetvédelmi Terület 4D mozival www.osmaradvanyok.hu
Lombsétány és tanösvények találhatóak.

NYITVA TARTÁS, JEGYÁRAK, ELÉRHETŐSÉG

A Robinson szigetek április 1-től – Október 31-ig van nyitva. November 01. – Március 31. közötti időszakban a horgászat telefonos egyeztetést követően lehetséges, amennyiben az időjárási körülmények ezt lehetővé teszik.

Halas nappali jegy napkeltétől napnyugtáig: 3.300Ft Az ár az alábbi halakat tartalmazza: 1 db 3kg alatti ponty, 1db harcsa, 1db balin méretkorlát nélkül és 3kg fehér hal (keszeg, kárász)
Éjszakai jegy: 1.900Ft
Bojlis jegy az 1-es tóra 24 órára: 5.500Ft
Pergető nappali jegy: 2.000Ft
Vannak ezenkívül hétvégi jegyek, éves jegy, és bérelheted a VIP szigeteket is. Az összes ár itt található: http://www.robinsonszigetek.hu/horgaszat-2/

A komplexum honlapja: www.robinsonszigetek.hu
A Facebook oldala: https://www.facebook.com/valodirobinsonszigetek/
A telefonszám: Tóth Diána +36-20-241-9819
Tógazda: id. Varga Béla: +36-20-405-6646 – Béla bácsi sajnos időközben elhunyt, nyugodjék békében!

HALÁLLOMÁNY

Nem tudom, hány hal lehet a tóban, de nem kevés, mert engem nem hagytak unatkozni. Kisebb, 2-3 kilós pontyok is vannak, a tórekord pedig 26kg. Fehérhal nem lehet sok, mert nem zavarták a pontyozást. A ragadozókról nem tudok sokat. Balin biztos, hogy sok van, mert egy ott úszkált előttem, és terrorizálta a kishalakat. A tó többi részén is folyamatosan látni lehetett a rablást.

A HORGÁSZAT

Bár a tó nem túl széles, Jankovich Krisztián simán átdobná a 140 métert, én azért vittem etetőhajót. Először az egyik botot behúztam, 21-es süllyedő és 16-os pop-up hóemberrel csalizva, a másikra methodkosarat szereltem pici csalival, és keresőpecával próbálkoztam. Ha nem dobtam elég nagyot, akkor ugyancsak meredeken állt a zsinór.

Előttem ugyanis egy 5 méter mély árok helyezkedett el, ami jól látható a medertérképen. Rájöttem, hogy ezt túl kell dobni. Ezzel a bottal fogtam 1 kárászt, 1 dévért, és néhány kisebb pontyot. Másnap ezt is átszereltem hóemberre, mert mindig az adta a legszebb halakat.

Rájöttem, hogy ezt túl kell dobni. Ezzel a bottal fogtam 1 kárászt, 1 dévért, és néhány kisebb pontyot. Másnap ezt is átszereltem hóemberre, mert mindig az adta a legszebb halakat. Az elsőt rögtön a legelső behúzás után félóra elteltével. Este fél hattól éjjel fél egyig 5 pontyot sikerült bölcsőbe tennem. A kisebbeket le sem fotóztam, csak a szebbeket.

Nappali fénynél jól ment az önfotózás, éjszaka a világítást még nem tudtam jól megoldani, úgyhogy csak a bölcsőben fotóztam a pontyot. Fél egykor elmentem szundítani, és kivettem mindkét botot, mert tudtam, hogy úgysem hagynának aludni a halak, és valamennyit pihennem kell, hisz 100km vezetés várt rám hazafelé.

Pirkadatkor felkeltem, és folytattam, de már kizárólag behúzva, a hóember csalival. Így a kapások is ritkábbak lettek, viszont csak termetesebb halak jelentkeztek. A legnagyobb épp túl volt 10kg-n, a többi 6-8kg között mozgott. Ezek a 6-8 kilós halak izzasztottak meg legjobban (meg a nap). Bányató lévén nagyon tiszta a vize, és az ilyen tóban ugyancsak izmos halak szoktak lakni. Volt olyan, amelyiknek 40 percet kellett rimánkodni, mire hajlandó volt megadni magát. Délután 2-kor az előző napi öttel együtt 9 halnál tartottam. 4-kor akartam hazaindulni, szóval még volt 2 órám. Behúztam mindkét botot, hogy hátha meglesz a 10. is. Meg is lett, aztán elkezdtem szétszedni az egyik botot, amikor elhúzta a másikat egy újabb ponty. Így aztán a négyórás indulásból semmi sem lett, de ezt nem sajnáltam különösebben.

Többféle csalival kísérleteztem, de a legtöbb legszebb halat egyértelműen a Bait-Bait Ébredő Erő 21-es sózott bojliból és 16-os Ébredő Erő pop-up-ból álló hóember adta, nyakon öntve Ébredő Erő CSL+Liver locsolóval.

ÖSSZEFOGLALVA

Korábban nem is hallottam erről a horgászhelyről, ezért innen is köszönöm a tippet Tóth Zoltánnak! Ez a hely megérdemelne sokkal nagyobb ismertséget. Más agyonhájpolt tavakon hetekre, hónapokra előre le van foglalva minden hely még hétköznap is, aztán amikor az ember odajut, örül, ha foghat egy vagy két halat. Itt hétvégente azért teli van a tó, szóval nem árt helyet foglalni. Most, hétköznap viszont válogathattam a helyekben. Az egész tavon rajtam kívül egyetlen ember horgászott. Bűn parlagon hagyni egy ilyen halakban gazdag horgásztavat! Persze én most nem bántam különösebben, hogy nem zavar egy szomszéd sem. Azt pedig főleg nem, hogy a nettó horgászattal töltött idő alatt másfél óránként fogtam egy izmos pontyot. A tógazda, Béla bácsi és a felesége, Vera néni rendkívül kedvesek és segítőkészek voltak. Egyszer sem mentek el mellettem úgy, hogy meg ne álljanak egy jó szóra. Ha felfedeznél egy új tavat, pecáznál egy jót úgy, hogy közben a család is a közeledben van, és ők sem unatkoznak, akkor talán nincs is jobb választás a Robinson szigeteknél.

Görbüljön!

Tősér Sándor

u.i.: Legyél Te az első, aki értesül az új beszámolókról! Ha lájkolod az Etetőhajó Újpest oldalát, vagy feliratkozol e-mail hírlevelünkre, akkor rendszeresen olvashatsz tőlünk ehhez hasonló részletes horgászvíz ajánlókat. Így, ha tetszik neked a beszámolóban ismertetett tó, akkor a jövő heti horgászatodat már oda tervezheted (persze ha van szabad hely).

Oszd meg barátaiddal a Facebook-on!